Tegoroczna, jedenasta edycja konferencji dla jednostek samorządu terytorialnego poświęcona była innowacyjnemu i indywidualnemu podejściu do finansowania projektów samorządowych. Wydarzenie było częścią obchodów 25-lecia istnienia samorządu terytorialnego w Polsce.
Podczas konferencji zostałem zaproszony do udziału w dyskusji o rozwiązaniach mających na celu efektywne finansowanie projektów w dłuższej perspektywie czasu. W moim wystąpieniu przypomniałem, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w porozumieniu z resortem finansów doprowadziło do opracowania nowelizacji ustawy o finansach publicznych, mającej na celu poprawę zdolności jednostek samorządu terytorialnego do korzystania z funduszy europejskich. Wprowadzone zmiany umożliwiły m.in. wydłużenie okresu stosowania wyłączenia z limitu spłaty zobowiązań. Głównym celem tych rozwiązań jest ułatwienie jednostkom samorządu terytorialnego realizacji projektów wymagające znacznych nakładów ze środków własnych.
Zwróciłem także uwagę uczestnikom konferencji na coraz większe znaczenie projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Moim zdaniem są one skutecznym sposobem na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie infrastruktury, świadczenia usług publicznych oraz wprowadzania innowacji.