Najbardziej oczekiwana inwestycja medyczna na północy regionu – Ośrodek Radioterapii nabiera kształtów. 23 marca 2018 roku, na budynku zawisła wiecha, co oznacza stan surowy zamknięty, półmetek budowy. Budowa Ośrodka Radioterapii to jeden z priorytetów samorządu województwa. Zakład Radioterapii w Gorzowie Wlkp. przez kilka lat był w sferze planów – zarówno Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego, pacjentów, jak i przede wszystkim – Samorządu Województwa Lubuskiego.
W mojej ocenie radioterapia to inwestycja ważna dla całego województwa. Bez zaangażowania i ścisłej współpracy Zarządu Województwa oraz Zarządu Szpitala ten projekt nigdy nie ujrzałby światła dziennego. Ta inwestycja świadczy o tym, że wspólne działania środowiska medycznego, społeczności gorzowskiej, ale i całej wspólnoty lubuskiej na rzecz podniesienia bezpieczeństwa zdrowotnego Lubuszan przynoszą efekty.
Projekt „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie chorób nowotworowych” ma zmniejszyć proporcje w zakresie zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w województwie lubuskim w porównaniu z Polską i krajami Unii Europejskiej. W Ośrodku planuje się poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego, zakład radioterapii z dwoma akceleratorami, oddział radioterapii na 25 łóżek, hostel na 26 łóżek.
Montaż finansowy:
- planowany koszt całkowity – 65 980 160 zł;
- dofinansowanie RPO Lubuskie 2020 – 21 611 010 zł;
- budżet województwa – 8 000 000 zł;
- dofinansowanie POIiŚ – 17 029 750 zł;
- środki własne Szpitala – 19 339 400 zł.